ISO Mount?

Virtualiseeritud keskkonnas on mugav käsitleda installatsioonimeediaid ISO failidena. Laiemas ja lihtsustatud mõistes on .iso CD või DVD plaadi (ISO-9660) identne koopiafail, kus kogu plaadi struktuur ja andmed on ühes failis koos. Laiemalt võtsid .iso (ja teised optilise meedia) arhiivifailid kasutusele tarkvarapiraadid – eesmärgiga teha sellisel moel levitatava tarkvara kasutamine lihtsaks ja mugavaks. Tänapäeval on .iso’de kasutamine väga levinud ja sageli täiesti legaalne. Elektroonilise levitamise eeliseks on kiirus, väiksem tootmis- ja levitamiskulu. Ka suured tarkvarakompaniid võimaldavad oma tarkvara osta või laadida iso kujul.

Siin tekib küsimus – kuidas neid ISO’sid “süüa”. Topeltklõps kõigis Microsofti opertasioonisüsteemides  tekitab peasjalikult küsimus – kuidas Sa tahad seda avada. Windows 7 (ja Windows Server 2008 R2 ?) pakuvad isost plaadi kirjutamist (kui vastav kirjutamist võimaldav riistvara on olemas). Tobe. Seda enam, et näiteks .vhd (Microsofti loodud ja avalikuks kasutuseks mõeldud virtuaalmasinate kettaformaat) on rohkem või vähem lihtsalt mounditav Vista, Windows 2008, Windows 7 ja Windows 2008 R2 keskkonnas. Väikeste lisadega ka  XP ja 2003 keskkonnas.

Internetis on terve müriaad tarkvara (sageli kvalifitseerub bloat-, add-või nuhkvaraks) mis oskab mountida erinevaid arhiivifaile nii, et need on otse loetavad kui  failisüsteemid. Serveris millegi kahtlase jooksutamine lõppeb varem või hiljem mingi jamaga.

Ehk, siis KUIDAS?

Siiani olen avastanud 3 võimalust.

1 – Kui masin, kus soovid .iso’t mountida töötab virtuaalses keskkonnas.  Kõik Microsofti virtualiseerimiplatvormid toetavad ISO mountimist peremees operatsioonisüsteemi ja virtualiseerimiskihi kaudu. Külalisele (VM’ile) näidatakse faili kui ühte CD/DVD seadet. Üldiselt töötav lahendus, mälu järgi mingi vanem Virtual PC ei saanud hästi hakkama üle 2 GB isode korrektse näitamisega.

2 – Kasutada Microsofti Virtual CD Control Paneli. See vidin on omajagu kapriisne, näiteks ei saa ta hästi läbi UAC’ga, nõuab administraatori õigusi ja erinevaid kasutajasessioone kasutades ei ole mounditud seadet teistes sessioonides näha. Samuti tekib mõnikord probleeme otse emuleeritud seadmelt instaleerimisel (kopeeri failid kõvakettale). Valmistatud ammu ja AS-IS klausliga. Samas on ta tilluke, teeb mida vaja ja ei koorma süstemi mingi jamaga. Allalaadimisllink – Download the Microsoft Virtual CD-ROM Control Panel package now.

3 – Lisasofti eeldav ja natuke teistmoodi lähenemine. Mõned pakkimisprogrammid  (7-Zip, WinRAR, jne) oskavad iso arhiive avada ja lahti “pakkida”.

Kui keegi teab mingit sisseehitatud, kuid peidus olevat lahendust oleks tore sellest kuulda.

Advertisements

2 thoughts on “ISO Mount?

  1. Njah, ei olekül päri teemasse aga ise kasutan selleks Daemon Tools-i ja olen asjaga väga rahul.

Kommenteerimine on suletud.